Normál kép: 1895_Oldal_318_f.jpg   Méret: 770x513 Színmélység: 24bit Felbontás: 200dpi
Nagy kép: 1895_Oldal_318_f_nagykep.jpg   Méret: 893x596 Színmélység: 24bit Felbontás: 200dpi
Kattintson az új ablakban való nagyításhoz! 
Click to enlarge it in a new window!

Képaláírás: Oroszlánok.

Ismertető szöveg: Ezuttal képekben mutatjuk be az állatkert néhány nevezetesebb lakóját a - sok közül.
...
A nagy ragadozók házában ott látunk többek közt két pár gyönyörű oroszlánt, melyek méltóságosan tekintgetnek ki erős vasrácsaik közt. A nézőközönséggel semmit sem törődnek, csak néznek ki mereven a messziségbe. Olykor nagyot ordít egyik vagy másik, hogy csak úgy reng bele az egész tájék. Ilyenkor az afrikai homoksivatag, az arany szabadság juthat eszébe. (Forrás: Vasárnapi Ujság, 1895. augusztus 11.)



Az oroszlán (Panthera leo) a macskafélék (Felidae) családjába tartozó emlős. A tigris után ez a legnagyobb termetű és legelterjedtebb "nagymacska".
Gyakran külön fajnak tekintik a kihalt európai barlangi oroszlánt (Panthera spelaea faj vagy Panthera leo spelaea alfaj), mely az utolsó jégkorszakban együtt élt az emberrel, valamint a szintén kihalt amerikai oroszlánt (Panthera leo atrox vagy Panthera atrox), amely közeli rokonságban állt az európai barlangi oroszlánnal. (Nem összekeverendő a "hegyi oroszlánnak" is nevezett amerikai pumával.)
Az oroszlán visszatérő jelkép volt a királyi és lovagi címerpajzsokon, főként Nagy-Britanniában, ahol a brit emberek szimbóluma lett. Az oroszlánok a kínai művészetben is sűrűn megjelennek, annak ellenére, hogy soha nem éltek Kínában. Nincs még egy olyan állat, melynek több figyelmet szenteltek volna a művészetben és az irodalomban. Az oroszlán már a kőkori barlangrajzokon is látható, és 130-szor fordul elő a Bibliában. (Forrás:Wikipédia)


   Felvétel a kedvencek közé vagy megosztás másokkal/Bookmark or share this page