Képaláírás: A párisi világkiállításból. - A huszár-terem a magyar pavillonban.
Ismertető szöveg: A magyar történeti palota a párisi világkiállításon.
A nemzetek műveltsége messze századok mélyébe visszanyúló régi alapokon gyökeredzik. S most, a mikor egy új század küszöbén, a párisi világkiállításon a világ összes nemzetei megjelentek, hogy bemutassák az emberi munka, szellem és művészet legremekebb alkotásait, mi is elmentünk oda, hogy modern alkotásaink mellett mi is feltárjuk küzdelmes, de szép multunk emlékeit, melyek egy hosszú ezerév munkájának tanulságával avatnak fel bennünket a művelt nemzetek sorába. ...
Végül a huszárterembe jutunk, melyről annak budapesti bemutatása alkalmával közöltünk már ismertetést.
A keret, a terem azonban itt sokkal tökéletesebb. A festett és gazdagon aranyozott mennyezet és faldísz között a régi huszárok képei és a csatajelenetek megkapó hatást tesznek. A falakat s a Szajnára néző erkélysor ablakközeit több mint hetven régi hadi zászló és lobogó s a szablyák, buzogányok, tarsolyok, csákók százai díszítik. A terem vége a csütörtökhelyi kápolna felső erkélyébe nyilik s ennek szines üvegablakai világítják meg Ő Felségének pálmák között elhelyezett fehér márványszobrát.
Az egész terem valóban a nemzeti dicsőségre való emlékezetnek van szentelve s még az idegenre is felemelő hatást gyakorol. E teremből nyilik a nagy torony- és erkélyszoba, mely a modern iparművészet remekeivel díszítve a kormánybiztos elfogadó helyiségéül szolgál. (Forrás: Vasárnapi Ujság, 1900. junius17.)
|