Normál kép: 185_292_pix_Oldal_12_Kep_0001.jpg   Méret: 770x1011 Színmélység: 24bit Felbontás: 199dpi
Nagy kép: 185_292_pix_Oldal_12_Kep_0001_nagykep.jpg   Méret: 1041x1367 Színmélység: 24bit Felbontás: 199dpi
Kattintson az új ablakban való nagyításhoz! 
Click to enlarge it in a new window!

Képaláírás: II. Rákóczi Ferencz arczképe Mányoky Ádámtól.

Ismertető szöveg: Mikor a fejedelem sorsa válságossá lett, gondoskodni akart hű embereiről is így Mányokyt Erős Ágost szász fejedelem és lengyel király pártfogásába ajánlotta.
Az itt bemutatott kép Rákóczit mint javakorabeli, daliás szép férfiút mutatja be, élénk kifejezésü, megnyerő okos szemekkel, gyönyörű magyar és szabályos arczvonásokkal, s a vékony, szépen ápolt bajusz alatt kissé daczos ajakkal. Ruhájának díszéről ezúttal nem akarok szólni, mert a Szászországban levő eredeti képet nem láttam, tehát a ruha és díszítése szinét nem ismerem. Annyit azonban észre lehet venni bemutatott képünkön, hogy az eredeti festmény teljes épségben s jó állapotban maradt meg. (A dolmány alkalmasint fejedelmi bíborszín, arany-skófium hímzésekkel.
(Forrás: Vasárnapi Ujság, 1893. április 2.)



Felsővadászi II. Rákóczi Ferenc (Borsi, 1676. március 27. - Rodostó, 1735. április 8.) magyar főnemes, a Rákóczi-szabadságharc vezetője, erdélyi fejedelem. 1704-ben Gyulafehérváron erdélyi fejedelemmé választották és így ő volt az utolsó aki betöltötte ezt a tisztséget. 1705-ben a szécsényi országgyűlésen a dux & princeps címeket kapta, amely "vezér és fejedelem" jelentésű, és a magyar történetírás hagyományos értelmezése szerint ezzel megválasztották "a haza szabadságáért összeszövetkezett magyar rendek vezérlő fejedelmévé".
Neve szorosan összefügg az általa 1703-ban indított Rákóczi-szabadságharccal, melyben a teljes állami függetlenséget kívánta visszaszerezni a Habsburg Birodalomtól. E célnak megfelelően választották Erdély és Magyarország fejedelmévé, aminek tökéletesen megfelelt, mivel Rákóczi Zsigmond erdélyi fejedelem leszármazottja volt, azonkívül dédapja és nagyapja I. Rákóczi György és II. Rákóczi György, továbbá apja I. Rákóczi Ferenc is erdélyi fejedelmek voltak.
Szabadságharca azonban nem érte el a kívánt eredményt. A magyarság szemében ma is tisztalelkű és becsületes vezetőként él tovább, mivel a szatmári békekötés után a felkínált közkegyelmet nem volt hajlandó elfogadni, és végig kitartott a magyar függetlenség ügye mellett. A szabadságharc bukása ellenére is megakadályozta az ország beolvadását a Habsburg Birodalomba, és a rendi alkotmány, ha látszólagosan is de fennmaradt.
(Forrás: Wikipédia)


   Felvétel a kedvencek közé vagy megosztás másokkal/Bookmark or share this page