Normál kép: 1525886084.jpg   Méret: 770x544 Színmélység: 24bit Felbontás: 300dpi
Nagy kép: 1525886084_nagykep.jpg   Méret: 1642x1161 Színmélység: 24bit Felbontás: 300dpi
Kattintson az új ablakban való nagyításhoz! 
Click to enlarge it in a new window!

Képaláírás: A Harlekinkatica (Harmonia axiridis), vagy Rémkatica, nagyon pusztítja a levéltetveket. A mögötte levő ág tele van tetvekkel, lába előtt hever már néhány áldozat. Korábbi albumom: A ragadozó rémkatica.

Ismertető szöveg: A harlekinkatica (Harmonia axyridis) a katicabogarak (Coccinellidae) caládjába tartozó, ragadozó bogár. Kelet-Ázsiában őshonos, sok színváltozatban fordul elő. A hazánkban gyakori és őshonos Hétpettyes katicabogárhoz (Cocinella septumpunctata) és Kétpettyes katicabogárhoz (Adalia bipunctata) hasonlóan főként levéltetvekkel táplálkozik. Mivel nagyon hatékony ragadozó, a levéltetvek elleni biológiai védekezés céljából először az Egyesült Államokba, majd több nyugat-európai országba is behurcolták. Hamar megtelepedett,hozzánk is kelet felől repült be, saját szárnyain. Rendkívül nagy gondot okoz Amerikában és Európában -így nálunk is-, hogy kiszorítja az őshonos katica fajtákat. Magyarországon 2008 februárjában találták meg először, mára már igen elterjedt. A kétpettyes katicabogárhoz hasonlóan a fák lombkorona szintjében él, ezért erre a fajra különösen nagy veszélyt jelent.
(Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Harlekinkatica)



A katicabogárfélék (Coccinellidae) a rovarok (Insecta) osztályának a bogarak (Coleoptera) rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe tartozó család. A világszerte nagyjából hatezer fajt számláló csoportnak Európában 207, Magyarországon 90 képviselője él.
Változatos életmódot élő fajok tartoznak a családba, a csoportban mezőgazdasági kártevők és a biológiai védekezésben használt fajok is előfordulnak, de a fajok többsége gazdasági szempontból közömbös.
(Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Katicabog%C3%A1rf%C3%A9l%C3%A9k)


   Felvétel a kedvencek közé vagy megosztás másokkal/Bookmark or share this page