Képaláírás: A. Egy állat csírája a fejlődésnek ú. n. blastula szakán, amelyen az állat a sejtek egyetlen rétegéből áll. B. Ugyanaz a fejlődésnek ú. n. gastrula szakán; kcs =
külső csíralevél (ectoderma), bcs = belső csíralevél (entoderma), bü = barázdálódási üreg (blastocoel). C. Ugyanaz a fejlődésnek ama szakán, amelyen a külső és belső csíralevél között a közbülső csíralevél (mesoderma) fejlődése indul meg; kzcs = közbülső csíralevél (mesoderma). Mind a három rajz a csíra nagyított átmetszeti képét érzékíti.
Ismertető szöveg: "A termékenyítés után, így nevezzük a pete és hímcsírasejt magjának egyesülését, a petesejt barázdálódik (46. ábra), vagyis gyors egymásutánban 2, 4, 8 , 16, 32, 64, 128, 256 ...... sejtre oszlik, melyek együttvéve az embrió csiráját alkotják. A barázdálódó pete felülete kezdetben szederhez hasonlít, amiért ezt a fejlődési formát Haeckel nyomán morulá-nak nevezzük. Ezután a morulát alkotó sejtek rendezkedni kezdenek s egy, majd két egymás felett álló rétegbe sorakoznak. A fejlődésnek ezt a szakaszát ugyancsak Haeckel blastula illetve gastrula névvel jelöli (47. ábra). Ezen a fejlődési fokon az összes soksejtű állatok még mindig olyan hasonlók egymáshoz, mint pete állapotban voltak. A fejlődés további folyamán már többé-kevésbbé eltérnek a különböző állatok, mindamellett velejében mindnyájan megegyeznek abban, hogy a már kiegyénült két sejtréteg (csiralevél) között a sejtek még egy harmadikat (47. ábra C, kzcs.) formálnak. Ebből a három csiralevélből alakul ki az embrió teste.
" (Forrás: https://mek.oszk.hu/14200/14254/pdf/14254_1.pdf)
|