Képaláírás: Liliomfa (Magnolia) termése.
Ismertető szöveg: A valódi liliomfák (Magnolia) nemzetsége a legősibb zárvatermők közé tartozik - legidősebb, fellelt lenyomataik több mint 100 millió évesek. A modern rendszertanok a liliomfafélék (Magnoliaceae) tagjaként a magnoliidák kládba, a liliomfa-virágúak (Magnoliales) rendjébe, tehát nem a valódi kétszikűek (Eudicotyledon) közé sorolják őket, mert fejlődési vonaluk még az egyszikűek kiválása előtt elkülönült a többi kétszikűétől (alapi helyzetűek).
A legősibb, magnóliákhoz hasonló fosszíliákat Kansasban találták, és Archaeanthusnak ("első virág") nevezték el. 17-20 millió éves Magnolia latahensis fosszíliákból sikerült 17 DNS-szekvenciát azonosítani. Ezek közül 13 azonos volt a ma élő magnóliák DNS-ével, és csak 4 különbözött azoktól, amit rokonságuk bizonyítékaként értelmeznek. Maradványaik (többnyire teljes levelek, virágok és termések lenyomatai) előkerültek Európából, Észak-Amerikából és Nyugat-Ázsiából is, de ennél jóval kisebb területen maradtak fenn napjainkig. Visszaszorulásuk oka valószínűleg a klíma változása (az eljegesedés) lehetett.
Magyarországon a kora miocénban keletkezett ipolytarnóci lábnyomos homokkőből kerültek elő a 19,6 (plusz-mínusz 1,4) millió éves Magnolia mirabilis maradványai. (Forrás: Wikipédia)
|